نورپردازی پیاده رو

نمایش: 258
(2 رای)

نور و روشنایی، نیاز اولیه پیاده راه ها

نوربه عنوان یکی از عناصر غیر کالبدی منظر شهری تاثیر زیادی در زیبایی و کیفیت فضاها دارد.نورهایی که در هنگام شب و در عناصر و جاهای مختلفی می تابند بسته به اینکه از چه زاویه ای بتابند یا در چه فاصله ای قرار گرفته باشند، تاثیر متفاوتی در کیفیت فضا دارند. بنابراین ارتقاء کیفیت فضا به وسیله نورپردازی صحیح فضاهای شهری از سوی طراحان شهری امری بسیار ضروری است. 
در این مطلب می خواهیم به اهمیت کیفیت نورپردازی پیاده راه ها از منظر روشنایی شهری بپردازیم. اینکه چگونه نورپردازی صحیح و اصولی پیاده راه ها با مکان یابی درست می تواند در پیاده مدار کردن شهر موثر واقع شده وبه دنبال آن از حجم و تردد ماشین ها در خیابان ها و آلودگی و ترافیک بکاهد. چرا که نورپردازی صحیح پیاده راه ها امنیت، ایمنی و جذابیت فضاهای پیاده و پیاده راه ها را باعث می شوند.

www.atrinnovin.ir

طبق تحقیقات به عمل آمده نورپردازی خیابانی در کاهش جرم و جنایت نقش داشته و وجود نور در شب ترس از جرم و جنایت را کاهش می دهد. 
یک مسیر پیاده رو باید به صورت مستمر ایمن باشد. باید دارای قدرت دید واضح و شفاف بوده و موانع را تشخیص دهد. نور و روشنایی امنیت شخصی را افزایش داده و می تواند احتمال آسیب دیدن عابر پیاده را کاهش دهد. نورپردازی عابرین را از مسائلی مثل دزدی و تهاجم محافظت کرده و رفتارهای ضد اجتماعی را به حداقل برساند. 

حتی روشنایی می تواند سطح برداشت و احساس عابرین پیاده را از خطر صدمه فیزیکی و یا مواجهه با یک رفتار ضد اجتماعی کاهش دهد. 
بنابراین نورپردازی باید شرایط شناسایی متقابل افراد قبل از چهره به چهره شدن را فراهم آورد و اطلاعات بصری کافی را در مورد افراد قبل از نزدیک شدن آن ها ارائه کند. 
نورپردازی و روشنایی کافی باید در مناطقی مانند ایستگاه های اتوبوس، باجه های تلفن همگانی، دستگاه های خودپرداز و که در کنار آن ها احتمال رفتارهای ضد اجتماعی وجود دارد جاگذاری ورعایت شود.

          

نورپردازی شهری جذاب، تاثیری بر عابرین پیاده دارد که باعث می شود از پیاده روی لذت ببرند و به همین دلیل برای ایجاد تعامل، ارتباط بیشتر بین شهروندان می توان از نورپردازی استفاده کرد. نورپردازی کمک می کند مناظر شهری جذاب و دیدنی ایجاد شوند که این موضوع موجب افزایش سهم پیاده روی می گردد.
برای ایجاد جذابیت با نورپردازی یکی از روش ها این است که لامپ ها همه در یک ارتفاع یکسان نصب شوند. بنابراین می توان ارتفاع نصب لامپ ها را افزایش داد که برای این کار باید قدرت نور آن ها را افزایش داده  و فاصله بین آن ها را بیشتر کرد


پیشنهاداتی در این زمنیه برای رعایت اصول نورپردازی در پیاده راه ها مطرح می گردد:

  • میدان دید عابرین پیاده براساس ویژگی های پیاده راه ها، باید براساس نورپردازی درست تامین شود. میدان دید مطلوب برای حصول ایمنی در حدود 5 تا 6 متر برآورد شده است.
  • رنگ های نورپردازی باید سبب افزایش رنگ های محیط پیاده روی شود. رنگ نور باید حداکثر شباهت به نور و روشنایی روز را داشته باشد. 
  • ساختمان هایی که بیان کننده هویت یک منطقه هستند باید با استفاده از تمرکز نورپردازی تقویت شوند تا عابرین پیاده از پیاده روی لذت ببرند.
  • علاوه بر امنیت شهروندان و قابل رویت شدن فضا باید به بحث زیبایی شناسی و تزیین آن نیز توجه کرد، تا اغتشاشات بصری و آلودگی نوری به حداقل برسد

www.atrinnovin.ir

زندگی شهری امروزی به گونه ای است که باعث شده مردم در ساعات شب، در فضاهای شهری حضور یابند و از آن استفاده نمایند، و فعالیت های شهری از طول روز فراتر رود؛ بر این اساس مناسب سازی فضاهای شهری در شب جهت فراهم نمودن محیطی مطلوب برای حضور شهروندان از اهمیت بالایی برخوردار است.
حرکت پیاده از قدیمی ترین و اساسی ترین نوع جابه جایی انسان است و  یکی از مهم ترین فضاهای شهری پیاده راه ها می باشند که این فضاها، معابری هستند که عرصه ی حضور شهروندان و محل برقراری تعاملات اجتماعی آن ها را فراهم می نماید. پیاده راه ها بسته به نوع آنها می توانند توسط مسافرین، گردشگران، ساکنین شهر مورد استفاده قرار گیرند، بنابراین این فضاها بایستی واجد کیفیت های محیطی باشند که عابران پیاده را ترغیب به استفاده از این فضاها نمایند. آنچه که در این میان حائز اهمیت می باشد این است که چگونه می توان پیاده راه ها را تبدیل به فضای سرزنده و جذاب نمود که در ساعات شب مورد استفاده عابران پیاده قرار گیرد؟
در نهایت دستورالعمل های اجرایی جهت نورپردازی مطلوب پیاده راه های شهری و اجرای نورپردازی های مناسب و صحیح به منظور ایجاد محیطی مناسب برای حضور عابران پیاده متناسب با نیازهای آنها در ساعات تاریکی هوا ارائه می شود

بررسی مفهوم پیاده راه و اهمیت نورپردازی آن

راه ها از مهم ترین عناصر شهری هستند که تأثیر بسیار زیادی در ساختار هر شهر دارند. از طریق راه ها، حرکت بالفعل یا بالقوه میسر می‌گردد و جابه جایی صورت می گیرد. بر این اساس راه ها شامل بزرگراه ها، مسیرهای شریانی، خیابان های شهری، عبوری، محلی، کوچه و پیاده راه ها می شود.
از اصلی ترین عناصری که در تصویر ذهنی ساکنان، شهروندان و مردم از هر شهری شکل می گیرد، مسیرها هستند. مسیرها در ذهن شهروندان خطوط پویایی  هستند که حرکت در آن امکان‌پذیر است که نسبت به نیازها، خواسته ها، انگیزه‌ها و اهداف خود از مسیرها استفاده می کنند و تصورات و توقعاتی از آن دارند که ناشی از نحوه تفکر آنان از فضای مذکور و تجربیات قبلی و مشابه آن می‌باشد.

                     

                

پیاده راه ها از فضاهای شهری قابل اهمیت در شهرها هستند چرا که حرکت پیاده از ضروری ترین جابه جایی های انسان در شهر است، پیاده راه ها محل حضور و عبور و مرور شهروندان می باشد، و ارتباطات و تعاملات اجتماعی میان شهروندان برقرار می شود.
در زندگی شهری امروزی که فعالیت شهروندان تا شب ادامه می‌یابد، ایجاد زمینه و  بستر مناسب و ایمن برای زندگی شبانه‌ شهری و ارتقای کیفیت بصری مورد توجه قرار گرفته است، بدین ترتیب تأکید بر نورپردازی و بهره گیری از اصول نورپردازی مطلوب در فضاهای شهری امری بسیار مهم تلقی می شود.

از اهمیت نورپردازی در محیط های شهری می‌توان به ایجاد امنیت، دل‌پذیر کردن فضای شهر و تأثیر مثبت آن بر شهروندان اشاره کرد و بیان داشت: شهروندان نیز اهمیت نورپردازی شهری را درک کرده‌اند که نور پتانسیل بالایی در افزایش راندمان و کارایی افراد داشته و علاوه بر آن می‌تواند نقش مؤثری در تأمین زیبایی و امنیت در شب را عهده‌دار باشد. یکی از مهم ترین فضاهای مهم برای نورپردازی پیاده راه ها هستند.

کف پیاده راه:

کف پیاده راهکه سطح افقی زیرین فضای پیاده راه است ممکن است در بخش های مختلف مصالح، بافت، رنگ و جنس متفاوتی داشته باشد. پوشش کف ممکن است نرم یا سخت باشد، پوشش نرم مثل چمن، ماسه، کفپوش گرانولی زمین بازی کودکان و پوشش سخت مثل سنگ، آسفالت باشد. یکی اصلی ترین بخشی که باعث می شود عابران پیاده از پیاده راه استفاده کنند کف به سبب راحتی در پیاده روی است، بنابراین در شب می توان با نورپردازی ها، علاوه بر ایجاد محیط مناسب برای عبور پیاده، جذابیت های پیاده راه را نیز افزایش داد. محل قرارگیری درختان، مبلمان شهریو اتصالات آن ها به کف از بخش های بسیار مهم کف در پیاده راه ها هستند.

جداره پیاده راه:

جداره یا بدنه پیاده راه از عناصر عمودی فضای پیاده راه است که ممکن است صلب یا نرم و شفاف یا کدر باشند. جداره¬ پیاده¬راه¬ها شامل ویترین مغازه ها، نقاشی دیواری، تابلوها، ردیف درختان، ردیف نرده ها باشد، که در بخش های مختلف جنس، رنگ و بافت گوناگون دارند و همچنین بازشوها و ورودی های مغازه ها از طریق جداره ها انجام می شود. نورپردازی جداره ها تأثیر بسیار زیادی در تأمین کیفیت های ضروری و مورد نیاز پیاده راه ها دارد.

سقف پیاده راه:

سقف پیاده راه سطح افقی بالای فضای پیاده راه است، برای ایجاد جذابیت بیشتر و تنوع بخشی ممکن است بخش هایی از پیاده راه مسقف باشند، که عمدتاً انعطاف پذیری بالایی دارند. به عنوان مثال تونل هایی از فضای سبز، چتر درختان، یا تونل های نوری نمونه های از سقف پیاده راه هستند که با نورپردازی آن ها می توان جذابیت پیاده راه را دو چندان نمود.

عناصر طبیعی:

از عناصر اصلی مستقر در پیاده راه ها عناصر طبیعی هستند که شامل پوشش گیاهی، درختان، بوته ها، فضای سبز، باغچه، چمن، گل و عناصری از این قبیل هستند، دارای فرم، حالت، ابعاد و رنگ های متفاوت و حتی متغیری هستند، که علاوه بر تنوع پذیری بالا در فصول مختلف رنگ های متفاوتی می گیرند. این عناصر قابلیت های بسیار زیادی برای نورپردازی دارند که می توان فضاهای بسیار زیبایی در ساعات تاریکی هوا خلق نمود

    www.atrinnovin.ir

    

عناصر مصنوعی:

 از عناصر اصلی که در داخل پیاده راه قرار دارند عناصر مصنوعی هستند، این عناصر که به دلایل مختلف از جمله راحتی و آسایش، زیبایی محیط، افزایش ایمنی و اطلاع رسانی در اختیار شهروندان قرار می گیرند، شامل: المان ها، احجام (مجسمه ها، تندیس، سردیس)، مبلمان شهری (نیمکت، آبنما و ...) می شوند. نورپردازی این عناصر به دلایل مشخص شدن موقعیت آن ها، زیباسازی محیط، از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

www.atrinnovin.ir

نظرات کاربران
(0)
هیچ دیدگاهی وجود ندارد
دیدگاه خود را بنویسید
*
*