نورپردازی رستوران و کافی شاپ

نمایش: 332
(2 رای)

یک روز خاص،با هر حال و هوایی که داشته باشید،گوشه دنجی برای خلوت یک نفره تان،یا محیطی گرم و صمیمی برای جمع شادتان.تصور شما از رستورانی که برای چنین روزی قرار است در آن زمان بگذرانید و غذا بخورید چیست؟ اگر اولین چیزی که به ذهنتان رسیده است،یک رستوران آرام و دلنشین است، قطعا روشنایی خوب و جذاب و شاید لوکس و خاص آن هم در گوشه ای از این تصورات باشد. دانستن ترفندهایی برای نورپردازی رستوران،به شما کمک میکند این تصورات را برای مشتری خود، واقعی و در دسترس کنید.

سمان شب رستورانwww.atrinnovin.ir

نورپردازی رستوران ها تاثیر زیادی می تواند بر جذب مشتری داشته باشد. در واقع اگر بتوانید با دکوراسیون و نورپردازی اصولی حس خوب و آرامش را به مشتری القا کنید می توانید شاهد رونق کسب و کار تان باشید. این که فضای رستوران تان حس دوستانه ای را برای افراد ایجاد کند باعث می شود تا رستوران پاتوق همیشگی برای آن ها شود؛ اما دانستن ترفند نورپردازی در این زمینه بسیار مهم است و باید طبق اصول اساسی نورپردازی این کار را انجام دهید. انتخاب چراغ های ال ای دی مناسب می تواند سبب جذب مشتری با نورپردازی شود.

www.atrinnovin.ir

اگر روشنایی و نورپردازی رستوران به خوبی اجرا نشده باشد، در حالی که غذای آن خوشمزه باشد و نوشیدنی‌هایش خنک و دلچسب باشند، مشتریان چندان میلی به بازگشت مجدد به آن ندارند، در عوض روشنایی مطلوب رستوران موجب ایجاد حس آرامش و رضایت در مشتریان می‌شود.

تحقیقات جدید مشخص کرده‌اند که ۷۲٪ مشتریان رستورانی با نورپردازی نامطلوب ، اقدام به ترک زودهنگام رستوران کرده‌اند. همچنین این تحقیقات نشان داده است که ۷۴٪ مشتریان رستوران‌هایی که نورپردازی مناسب و حساب‌شده‌ای دارند، تمایل به بازگشت و گذراندن وقت بیشتری در رستوران از خود نشان داده‌اند.

معمولا انتخاب نورپردازی به عنوان کار آخر در نظر گرفته می شود، ولی در واقع اساس یک طراحی معماری خوب است.
نورپردازی مناسب می تواند فضای شما را بهبود بخشد و یا خراب کند،
پس ارزش این را دارد که در زمان طراحی نقشه ی معماری خود، به آن فکر کنید.
به عنوان مثال به میزها در رستوران فکر کنید،
برای آنکه همه ی میزها نور مناسبی داشته باشند، باید محل نصب همه ی لوازم نورپردازی را در ذهن داشته باشیم
تا بتوانیم برای هر میز به طور جداگانه یک منبع نور ایجاد کنیم.

نورپردازی رستوران با پروژکتورwww.atrinnovin.ir

انواع نورپردازی رستوران

قبل از اینکه نکته های نورپردازی داخلی رستوران ها را بخوانید ،ابتدا لازم است با انواع نورپردازی در رستوران ها آشنا شوید:سه نوع نورپردازی در رستوران ها وجود دارد که تلفیق مناسب آن ها با یکدیگر ،یک نورپردازی خاص و شیک به وجود می آورد.

۱-نورپردازی محیطی:

نورپردازی اصلی و روشنایی کلی محیط رستوران را می گویند.


۲-نورپردازی ضروری :

این نورپردازی به مشتریان در خواندن منو و خوردن غذا یاری می رساند،همچنین به پیشخدمت ها و آشپزها کمک می کند تا وظایف خود را در سالن غذاخوری و آشپزخانه به بهترین شکل ممکن انجام دهند.


۳- نورپردازی تزیینی:

این نورپردازی جنبه زیبایی دارد و باعث بهتر و بزرگتر دیده شدن رستوران می گردد،می توان از آن با نور های رنگی برای نورپردازی بر روی مجسمه ها ،تابلو ها و آثار هنری استفاده کرد

نورپردازی ها در رستوران ها متفاوت بوده و شما می توانید هر کدام از انواع نورپردازی رستوران را انتخاب نمایید. حتما در رفتن به رستوران ها با انواع نورپردازی ها برخورد داشته اید و آن ها را مشاهده کردید. یکی از انواع نورپردازی رستوران به صورتی است که کل محیط و سالن رستوران از نور و روشنایی کامل بهره مند شده باشد و چراغ ها در کل فضا پخش می باشند، اما نوع دیگر که بیشتر در کافه ها نیز شاهد آن می باشیم تنها برای خواندن منوی غذا و کافه کاربرد دارد و در واقع از روشنایی کمتری برخوردار می باشد.

نورپردازی رستوران با چراغ دفنیwww.atrinnovin.ir

چگونه روشنایی رستوران را بهبود ببخشیم؟

نورپردازی باید متناسب با کاربرد و بهره وری محیط باشد،قبل از تعیین کردن نحوه نورپردازی ،ابتدا سبک رستوران خود را مشخص کنید. یک رستوران مدرن و شیک از چراغ های روشنایی و نورپردازی امروزی استفاده می کند و یک رستوران با فضایی قدیمی و نوستالژیک نورپردازی رومانتیک و کلاسیک را انتخاب می کند .بعد از تعیین سبک کاری رستوران نورپردازی متناسب با آن را انتخاب کنید و بر جذابیت و دلنوازی رستوران خود بیافزایید.
دکوراسیون و کاغذ دیواری با رنگ های روشن به نور کمک می کنند تا خود را بهتر و بیشتر در محیط نشان دهد ،دکوراسیونی با چوب ها و کاغذ دیواری تیره نور بیشتری را به خود جذب می کند و تعادل در نورپردازی و دکوراسیون را از بین می برند.

www.atrinnovin.ir

پیتزا فروشی معمولی به میزهایی با شمع روشن نیاز ندارد و علاوه بر آن استیک فروشی‌ها نیاز به چراغ‌های چشمک زن ندارند. همه این تزئینات مطابق با ظاهر و حسی است که می‌خواهید به مشتری القا شود.

یک رستوران سنتی فضایی رمانتیک و قدیمی‌ را نشان می‌دهد و یک رستوران مدرن با روشنایی‌ها و نوع دکوراسیون مختص خودش فضایی شیک و با کلاس را القا می‌کند. قسمت غذاخوری رستوران مهم‌ترین بخش رستوران است از این‌رو باید روشن تر، راحت و شیک باشد تا مشتری بتواند به راحتی منو را بخواند و انتخاب خوبی داشته باشد.

همچنین نصب تابلوهای نقاشی در رستوران حس خوبی به مشتری منتقل می‌نماید.

ایجاد حس صمیمیت با نورپردازی رستوران

این که تنها به کیفیت غذا و یا دکوراسیون رستوران توجه کنید برای جلب مشتری کافی نیست. شما باید فضایی را در رستوران تان فراهم کنید که فرد بخواهد زمان بیشتری را در رستوران صرف کند. این موضوع سبب می شود تا در دفعات بعدی نیز رستوران شما را انتخاب نماید. داشتن حس صمیمیت و آرامش باعث جلب نظر مشتری می شود که این موضوع را می توانید با یک نورپردازی اصولی انجام دهید.

اگر نورپردازی رستوران به گونه ای باشد که چشم مشتری را خسته کند، فرد زمان کمتری را در رستوران سپری می کند و رغبت کمتری به ماندن خواهد داشت. بنابراین باید با استفاده از نورپردازی رستوران به صورت اصولی و استفاده از چراغ های ال ای دی زیبا و جذاب این موضوع را در نظر بگیرید و به آن بپردازید. آن چه که باید بدانید تاثیر نورپردازی بر روح و روان افراد است و در رستوران نباید تنها به جسم افراد و کیفیت غذاها توجه کنید.

ساعات ارائه سرویس رستوران چه وقت‌هایی از روز است؟ به خاطر داشته باشید نورپردازی خاص رستوران حس مورد نظرتان را به مشتری القا می‌کند. اگر در حال سرو پنکیک یا میز شام هستید نمی‌توانید از نورپردازی رومانتیک استفاده کنید. هر کدام از مراسم‌ها به نورپردازی خاص خود نیازمندند. برای مثال نورپردازی رستوران به هنگام صبح زود به تعداد لامپ‌های بیشتری نیاز دارد. در ظهر رستوران نیازمند روشنایی ملایم است.

در فست فودها و مکان‌هایی که افراد غذای سفارشی را در آن مکان نمی‌خورند، نوع نورپردازی می‌تواند به جابجایی سریع‌تر مشتریان کمک نماید.

و اما روشنایی در شب باید به گونه‌ای باشد تا مشتریان بتوانند براحتی منو را خوانده و آرام و راحت غذا بخورند و حس آرامش  داشته باشند.

ارتباط اشتها با نورپردازی رستوران

رنگ ها و نورپردازی رنگی می تواند تاثیر زیادی بر اشتهای افراد داشته باشند که این موضوع در رستوران ها از اهمیت زیادی برخوردار است و به همین دلیل است که باید به نورپردازی رستوران توجه ی ویژه ای شود. می توانید از رنگ های مختلف در نورپردازی رستوران استفاده نمایید اما باید دقت کنید که تنها در قسمت های بسیار کوچک و یا تنها برای تزئین بخشی از سالن از رنگ هایی مانند قرمز، ابی و… استفاده نمایید زیرا استفاده از چراغ های رنگی به طور کلی باعث از بین رفتن اشتها در افراد می شود.

ترکیب این چراغ های رنگی با نور سفید یا زرد می تواند تاثیر بهتری داشته باشد اما دقت داشته باشید که رنگ هایی که انتخاب می کنید با دکوراسیون رستوران هماهنگ باشند و برای مشتری نیز حس خوشایندی را ایجاد نمایند.

نگاه مستقیم مشتریان به نقاط روشن و چشمگیر رستوران است.

از تجهیزاتی مانند مجسمه‌ها، کارهای هنری و یا تابلوهای نقاشی استفاده کنید که قابلیت تابانده شدند نور روی آن‌ها وجود داشته باشد.

برای تقسیم نور حتی می‌توانید از بخش‌هایی از رستوران همچون آشپزخانه‌های باز (اپن) و یا ورودی رستوران که سبب جلب توجه می‌شوند، استفاده کنید.

نور كم مى تواند ريلكس كننده و رُمانتيك باشد و افراد را تشويق به گذراندن زمان بيشترى در آن مكان كند. اين محيط ها معمولاً از لامپ هايى با دكمه تنظيم كننده شدت نور (Dimmer) و نورهاى تزئينى تابيده شده به تابلوها، پله ها و غيره استفاده مى كنند. روشنايى كم صميميت بيشترى را ايجاد مى كند چرا كه به مشتريان اجازه مى دهد تا احساس راحتى بيشترى را نسبت به محيط هاى ديگر داشته باشند. 

روشنايى زياد باعث ايجاد حس تحرك بيشترى در مشتریان نسبت به محيط هايى با روشنايى كم مى شود و اين بدين معنى است كه مشتريان شما در اين حالت بسيار هوشيار مى باشند. روشنايى زياد مناسب مكان هايى با انرژى بالا مانند فروشگاه مواد غذايى، كافى شاپ ها و يا رستوران هاى خانوادگى مى باشد. اين نوع نورپردازى را مى توان با استفاده از پنجره هاى بزرگ انجام داد كه نور طبيعى را به داخل فضا راه دهد. 

www.atrinnovin.ir

    www.atrinnovin.ir

نظرات کاربران
(0)
هیچ دیدگاهی وجود ندارد
دیدگاه خود را بنویسید
*
*