ویدئو مپینگ چیست ؟

به نمایش تصاویر سه بعدی یا دو بعدی توسط ویدئو پروژکتور های با رزولوشن بالا بر روی اجسام در اندازه های مختلف , نور پردازی سه بعدی ( Video Mapping ) می گویند. ویدئو مپینگ یکی از جذابترین و زیباترین کاربرد های دیتا پروژکتور ها هستند که با ادغام تصویر چند ویدئو پروژکتور و شناسایی دستگاه ها در نرم افزار می توانیم تصاویر با کیفیت بالای FULL HD و 4K تولید کنیم

اجرای جذاب ترین ویدئو مپینگ

ویدئو مپینگ یا پروجکشن مپینگ ترکیبی از نور و تصویر همراه با صدا و موسیقی است که به واسطه آن می توان احجام و سطوح نا متعارف را به سطوح نمایشی ویدئویی تبدیل کرد و با ارائه تصاویر و طرحهای سه بعدی بر روی سطوح هماهنگ با موسیقی مناسب تصاویر نمایشی متفاوتی عرضه کرد .

این سطوح می توانند سطوح پیچیده ی صنعتی ، دکورهای نمایشی و یا نمای ساختمانها باشند. در این تکنیک تصاویر دو یا سه بعدی مجازی توسط نرم افزارها و سخت افزارهایی بر روی این سطوح بصورت واقعی نقش می بندد و نرم افزار با کنترل پروژکتور می تواند تصاویر را با دقت بالا با سطوح حجم هماهنگ و پخش نماید . این تکنیک توسط هنرمندان جهت ایجاد عمق و توهمات نوری/حرکتی جهت جذب مخاطب ویا معرفی برند خاص و یا محصولات آن استفاده می شود.

ویدئو مپینگ در مشهد

ویدئو مپینگ (Video Mapping) و طرز کار آن :

ویدیو مپینگ یا همان پروجکشن مپینگ (Projection Mapping) ترکیبی از نور و تصویر همراه با صدا و موسیقی است. به طوری که قادر به انداختن یا پروجکت تصاویر بر روی سطوح مختلف (مانند سطوح پیچیده صنعتی، نمای ساختمان‌ها، دکورهای نمایشی ،فضاهای داخلی، بدنه خودرو و احجام مختلف) به صورت دقیق و با هدف مشخص می‌باشد.

در این تکنیک تصاویر دو یا سه بعدی مجازی توسط نرم افزارها و سخت افزارهایی بر روی این سطوح بصورت واقعی نقش می بندد و نرم افزار با کنترل پروژکتور می تواند تصاویر را با دقت بالا با سطوح حجم هماهنگ و پخش نماید. 

ویدئو مپینگ ساختمان

۳D Video Projection Mapping:

ویدئو مپینگ سه بعدی اجازه می دهد تا ساختمان ها  متحرک به نظر رسیده و تغییر شکل دهند. به علاوه تصاویر در این حالت عمق و پویایی بیشتری دارند. هم چنین ۳d Projection Mapping اجازه می دهد تا بازاریابان و افرادی که در کار تبلیغات هستند با پخش تصاویر بر روی اشیا، مناظر سورئال یا فرا واقع‌گرایی را ایجاد کنند.

آموزش ویدئو مپینگ

ویدئو مپینگ و محتوای پروجکشن مپینگ :

به طور معمول محتوای پروجکشن مپینگ دارای ترکیبی از انیمیشن های کامپیوتری، جلوه های دو بعدی و سه بعدی می باشد

 ویدئو مپینگ و کاربرد های خاص آن :

همانطور که اشاره شد، ویدئو مپینگ قابل استفاده در کنسرت ها، تالار ها، همایش ها، سمینارها، هایپر مارکت ها، رستورانها، مزون ها،بوتیک های پوشاک، گالری ها، بانک ها، نمایشگاه ها، نمای ساختمان ها، فضای داخلی ساختمان و غیره …. می باشد.

ویدئو مپینگ شهرداری مشهد

ویدئو مپینگ و روش های اجرای آن :

به طور مثال  برای ساخت و اجرای ویدئو مپینگ سه بعدی  ابتدا مکان و سطح مورد نظر را از لحاظ ابعاد و ساختار شناسایی می گردد و در گام بعدی نسبت به اندازه سطح اجرا، فیلم ۳ بعدی تولید می شود به بیان دیگر طرح سه بعدی بر روی چارچوب انتخاب شده ماسک و تصویر می گردد. بنابراین در مپینگ ۳ بعدی، مختصات نقاط جهت تعریف شی بر پروجکتور مورد نیاز است.

نورپردازی سه بعدی آبنما

 ویدئو مپینگ و انوع پروژکتورها و کاربرد آن ها :

ویدئو پروژکتورهای بزرگ با ۲۰ هزار لومنز یا بیشتر برای پروجکشن های بزرگ نظیر برج ها و مپینگ بر روی سطوح بسیار بزرگ مورد نیاز است، اگرچه برای سطوح کوچک تعداد کمتر لومن مورد نیاز است. یک پروژکتور ۲۲۰۰ لومنز برای تصویرسازی در محیطهای داخلی با نور یا نورهای کمتر (در حد روشنایی سالن تئاتر) در اغلب موارد کافی است.

نورپردازی 3d

 ویدئو مپینگ و قیمت اجرای آن :

قیمت اجرای ویدئو مپینگ بستگی به فاصله، مدت زمان، محیط اجرا ، ابعاد، سطح اجرا و  نوع محتوا متغییر  بوده و بعد از کارشناسی اولیه محاسبه می گردند.

جهت سفارش و مشاوره رایگان با مشاوران آترین نوین تماس بگیرید.

اجرای نورپردازی سه بعدی

***

نورپردازی سه بعدی ساختمان

***

***

***

***

نظرات کاربران
(1)
  • اسماعیلی
    1399-03-30

    با سلام چطور می توانیم جهت سفارش طرحی و اجرا ، هماهنگی لازم انجام دهیم؟

    پاسخ مدیر:

    بله برای شما طراحی می گردد

دیدگاه خود را بنویسید
*
*