نور و روشنایی، نیاز اولیه پیاده رو ها

نور یکی از عناصر غیر کالبدی منظر شهری، تاثیر بسیاری در زیبایی و کیفیت محیط دارد. نورهایی که در زمان شب و در عناصر و جاهای متفاوتی می تابند، بنا به اینکه از چه زاویه ای بتابند یا در چه فاصله ای قرار گرفته اند، تاثیرات مختلفی در کیفیت فضا دارند. لذا ارتقاء کیفیت فضا با نورپردازی درست مکانهای شهری از سمت طراحان شهری موضوعی بسیار ضروری است.

این مطلب می خواهد به اهمیت کیفیت نورپردازی پیاده روها از منظر روشنایی شهری بپردازد. این که چطور نورپردازی درست و اصولی پیاده روها با مکان یابی درست می تواند در پیاده رو کردن شهر مثمر موثر واقع شده و در پی آن از حجم و تردد ماشینها در خیابانها و آلودگی و ترافیک کم کند. زیرا نورپردازی صحیح پیاده روها باعث امنیت و جذابیت مکانهای پیاده روی می شوند.

نورپردازی پیاده رو ، نور و روشنایی پیاده رو ، نور درخت

براساس تحقیقات انجام شده، نورپردازی خیابانی در کاهش جرم و جنایت نقش داشته است و وجود نور در شب ترس از جرم و جنایت را کم می کند.

یک مسیر پیاده رو باید به صورت دائم ایمن باشد و دارای قدرت دید واضح و شفاف بوده تا موانع را تشخیص بدهد. نور و روشنایی امنیت شخصی را افزایش می دهد و میتواند احتمال آسیب دیدن عابر پیاده را کم کند. نورپردازی صحیح عابرین را از مسائلی مثل دزدی و تهاجم محافظت می کند و رفتارهای ضد اجتماعی را به حداقل می رساند.

حتی روشنایی می تواند سطح برداشت و احساس عابرین پیاده را از خطر صدمه فیزیکی و یا مواجه شدن با یک رفتار ضد اجتماعی را کم کند.

بنابراین نورپردازی باید بستر شناسایی متقابل افراد قبل از چهره به چهره شدن را فراهم کند تا اطلاعات بصری کافی را در مورد افراد قبل از نزدیک شدنشان ارائه بدهد.
روشنایی و نور کافی باید در مناطقی مثل ایستگاههای اتوبوس، باجه های تلفن عمومی، دستگاه های خودپرداز که در کنار آنها احتمال رفتارهای ضد اجتماعی وجود دارد، رعایت شود.

وال واشر ، تونل نوری ، نور ، نورپردازی شهر ، نورپردازی پیاده رو ، ال ای دی ، ledنورپردازی ، لایت استون ، ریسه آبشاری ، چراغ زیر درختی ، پروژکتور

نورپردازی شهری جذاب و زیبا، تاثیر زیادی بر عابرین پیاده دارد که باعث می شود از پیاده روی لذت ببرند و به همین دلیل برای ایجاد تعامل، ارتباط بیشتر بین شهروندان می توان از نورپردازی فضای شهری استفاده کرد. نورپردازی کمک می کند مناظر شهری چشمگیری ایجاد شوند که این موضوع باعث افزایش سهم پیاده روی می شود.

جهت ایجاد جذابیت با نورپردازی یکی از روش ها این است که لامپ ها همه در ارتفاع یکسان نصب شوند پس می توان ارتفاع نصب لامپ ها را بیشتر کرد که واسه این کار باید قدرت نور آنها را افزایش داد و فاصله بین آن ها را افزایش داد.

پیشنهاداتی در این زمنیه برای رعایت اصول نورپردازی در پیاده رو ها مطرح می گردد

  • میدان دید عابرین پیاده براساس ویژگی پیاده روها، باید براساس نورپردازی درست تامین شوند. میدان دید مطلوب جهت حصول ایمنی در حدود 5 تا 6 متر برآورد شده است.
  • رنگ های نورپردازی باید موجب افزایش رنگ های محیط پیاده روی شوند. رنگ نور باید حداکثر شباهت به نور روز و روشنایی روز را داشته باشد.
  • ساختمان هایی که نشان دهنده هویت یک منطقه هستند باید با استفاده از تمرکز نورپردازی تقویت شوند تا عابرین پیاده از پیاده روی لذت کافی را ببرند.
  • علاوه بر امنیت شهروندان و قابل رویت شدن محیط باید به بحث زیبایی شناسی و تزئین آن هم توجه کنید تا اغتشاشات بصری و آلودگی نوری به حداقل برسند.

نورپردازی دیجیتال ، نورپردازی ساختمان ، پروژکتور ، پیکسل ال ای دی ، تنول نوری ، ریسه سوزنی ، نورپردازی پل

زندگی شهری امروزه به گونه ای است که سبب شده مردم در ساعات شب، در فضاهای شهری حضور دارند و از آن استفاده کنند و فعالیت های شهری از طول روز فراتر رود؛ بر این اساس فضاهای شهری مناسب در شب برای فراهم کردن محیطی مطلوب برای حضور شهروندان اهمیت بالایی دارد.

حرکت پیاده از قدیمی ترین و اساسی ترین نوع جابجایی انسان است و یکی از مهم ترین محیط های شهری پیاده روها هستند که این محیط ها، معابری هستند که عرصه ی حضور شهروندان و محل برقراری تعاملات اجتماعی آن ها را فراهم می کند. پیاده روه ها بنا به نوع آنها می توانند به وسلیه مسافرین، گردشگران، مردم ساکن شهر مورد استفاده قرار گیرند، بنابراین این محیطها باید واجد کیفیت های محیطی باشند که عابران پیاده را تشویق به استفاده از این فضاها کنند.

آنچه که حائز اهمیت می باشد این است که چطور میتوان پیاده روها را تبدیل به فضایی سرزنده و جذاب کرد که در ساعات شب مورد استفاده عابران پیاده قرار بگیرد؟
در نهایت دستورالعمل های اجرایی برای نورپردازی مطلوب پیاده روهای شهری و اجرای نور مناسب و صحیح به منظور ایجاد فضایی مناسب جهت حضور عابران پیاده متناسب با نیازهای آن ها در ساعات تاریکی هوا ارائه می شود.

بررسی مفهوم پیاده رو و اهمیت نورپردازی آن

راه ها از مهم ترین عناصر شهری می باشند که تأثیر خیلی زیادی در ساختار هر شهر دارند. به وسیله راه ها، حرکت بالفعل یا بالقوه میسر می‌شود و جابجایی صورت می گیرد. بر این اساس راه ها شامل: بزرگراه ها، مسیرهای شریانی، خیابانهای شهری، عبوری، محلی، کوچه و پیاده روها می شوند.

از عناصر اصلی که در تصویر ذهنی ساکنان، شهروندان و مردم از هر شهری شکل می گیرد، مسیرها می باشند. مسیرها در ذهن شهروندان خطوط پویایی  هستند که حرکت در آن ممکن است که نسبت به نیازها، خواسته ها، انگیزه‌ها و اهداف خود از مسیرها استفاده می کنند و تصورات و توقعاتی از آن دارند که ناشی از روش تفکر آنان از فضای ذمکر شده و تجربیات قبلی و مشابه آن است.

light stone ، wall washer ، چراغ زیر درختی ، ریسه ال ای ای نورپردازی پیاده رو ، نورپردازی خیابان ، نورپردازی درخت

 

 

 

 

 

نورپردازی خیابون ، سنگ نوری ، والواشر ، پراغ دفنی

ریسه بلوطی ، ریسه بارانی ، لوگو پروژکتور ، جت لایت ، چراغ فوق خطی

 

 

 

 

 

 

 

پیاده روها از محیط های شهری قابل اهمیت در شهرها می باشند زیرا حرکت پیاده از ضروری ترین جابجایی های انسان در شهر می باشد، پیاده روها محل حضور و عبور و مرور شهروندان است و ارتباطات و تعاملات اجتماعی میان شهروندان برقرار می گردد.

در زندگی شهری امروزه که فعالیت شهروندان تا شب ادامه دارد، ایجاد شرایط مناسب و ایمن برای زندگی شبانه‌ شهری و ارتقای کیفیت بصری مورد توجه قرار گرفته است، بدین ترتیب تأکید بر روشنایی و بهره گیری از اصول نورپردازی مطلوب در فضاهای شهری امری بسیار مهم تلقی می گردد.

از اهمیت نورپردازی در محیط های شهری می‌توان به ایجاد امنیت، دل‌پذیر نمودن محیط شهر و تأثیر مثبت آن بر شهروندان اشاره کرد و گفت: شهروندان اهمیت نورپردازی شهری را درک کرده‌اند که نور پتانسیل بالایی در کارایی افراد داشته و علاوه بر آن میتواند نقش مؤثری در تأمین زیبایی و امنیت در شب را بر عهده‌ داشته باشد. یکی از مهم ترین فضاهای مهم برای نورپردازی پیاده روها می باشند.

زیباسازی پل ، نورپردازی پل ، نورپردازی خیابان ، زیبا سازی شهر ، نورپردازی فضای شهری

نورپردازی تبلیغاتی ، نور شهری ، نور فضای شهری

کف پیاده راه:

کف پیاده رو که سطح افقی زیرین فضای پیاده رو می باشد ممکن است در بخش های متفاوت مصالح، بافت، رنگ و جنس مختلفی داشته باشد.

پوشش کف امکان دارد نرم یا سخت باشد، پوشش نرم مثل چمن، ماسه، کفپوش گرانولی زمین بازی کودکان و پوشش سخت مثل سنگ، آسفالت باشد.

یکی از بخش های اصلی که سبب می شود عابران پیاده از پیاده رو عبور کنند کف به سبب راحتی در پیاده روی می باشد، بنابراین در شب میتوان با نورپردازی ها، علاوه بر ایجاد محیط مناسب برای پیاده روی، جذابیت های پیاده رو را افزایش داد. مکان قرارگیری درختان، مبلمان شهری و اتصالات آنها به کف از بخشهای بسیار مهم کف در پیاده روها می باشند.

جداره پیاده رو

جداره یا بدنه پیاده رو از عناصر عمودی فضای پیاده رو است که امکان دارد صلب یا نرم و شفاف یا کدر باشند. جداره پیاده روها شامل ویترین مغازه ها، نقاشی دیواری، تابلوها، ردیف درختان، ردیف نرده ها هستند که در قسمتهای مختلف جنس، رنگ و بافت گوناگون دارند و همچنین بازشوها و ورودی های مغازه ها از طریق جداره ها انجام می گردد. نورپردازی جداره ها تأثیر خیلی زیادی در تأمین کیفیت های ضروری و مورد نیاز پیاده روها دارند.

نورپردازی جداره ، نورپردازی ویترین ، نورپردازی نرده ، نورپردازی تابلو

سقف پیاده رو

سقف پیاده رو سطح افقی بالای فضای پیاده رو می باشد که جهت ایجاد جذابیت بیشتر و تنوع بخشی امکان دارد بخش هایی از پیاده رو مسقف باشند، که اغلب انعطاف پذیری بالایی دارند. به طور مثال تونل هایی از فضای سبز، چتر درختان، یا تونل های نوری نمونه هایی از سقف پیاده روها هستند که با نورپردازی میتوان جذابیت پیاده رو را دو چندان کرد.

نورپردازی سقف پیاده رو ، نورپردازی سقف ، نورپردازی پیاده رو مسقف

عناصر طبیعی:

از عناصر اصلی مستقر در پیاده روها عناصر طبیعی می باشند که شامل پوشش گیاهی، درختان، بوته ها، فضای سبز، باغچه، چمن، گل و عناصری از این قبیل است که دارای فرم، حالت، ابعاد و رنگ های متفاوت و حتی متغیری می باشند و علاوه بر تنوع پذیری بالا در فصول مختلف رنگ های متفاوتی دارند. این عناصر قابلیت های بسیار زیادی جهت نورپردازی دارند که میتوان فضاهای بسیار زیبایی در ساعات تاریکی هوا ایجاد کرد.

نورپردازی خیابان ، نورپردازی فضای شهری ، نور درختاننورپردازی درخت ، نورپردازی بوته ، نورپردازی باغچه ، نورپردازی چمن

 

 

یردرختی ، نور پردازی درختان ، دفنی ، چراغ درختی

عناصر مصنوعی

 از عناصر اصلی که در داخل پیاده روها قرار دارند عناصر مصنوعی هستند. این عناصر که به دلایل متفاوت از جمله راحتی و آسایش، زیبایی محیط، افزایش ایمنی و اطلاع رسانی در اختیار شهروندان هستند، شامل: المان ها، احجام (مجسمه ها، تندیس، سردیس)، مبلمان شهری (نیمکت، آبنما و …) می شوند. نورپردازی این عناصر به دلایل مشخص شدن موقعیت آن ها، زیباسازی محیط، از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

روشنایی خیابان ، نور خیابان ، نورپردازی شهر

نرپردازی کف خیابون ، نورپردازی پیاده راه ، نورپردازی فروشگاه

نورپردازی ورودی ، نورپردزای تالار ، نورپردازی رستوران

نورپردازی درخت ، نورپردازی کریسمس ، نورپردازی آبشاری

نورپردازی المان ، نورپردازی تندیس ، نورپردازی تیرچراغ برق

جهت دیدن ویدیو های بیشتر در آپارات کلیک کنید

 

 

فروشگاه آترین نوین

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید